top of page

Sjökantens Massage, salongen med kunden i fokus

  • för 2 dagar sedan
  • 2 min läsning

Uppdaterat: för 11 timmar sedan

I bild från vänster: Anna Yngström, Näringslivschef tillika avdelningschef tillväxt och attraktivitet på Gällivare kommun, Eva-Lena Kristiansen, Sjökantens Massage och Jenny Johansson Jänkänpää, kommunalråd i Gällivare.
I bild från vänster: Anna Yngström, Näringslivschef tillika avdelningschef tillväxt och attraktivitet på Gällivare kommun, Eva-Lena Kristiansen, Sjökantens Massage och Jenny Johansson Jänkänpää, kommunalråd i Gällivare.

Vi har besökt Sjökantens Massage och träffat Eva-Lena Kristiansen som har drivit verksamheten i sex år.


I salongen på Lasarettsgatan 30 har Eva-Lena skapat en plats för lugn, omtanke och återhämtning. Här får kunderna landa en stund och bli mötta där de är, oavsett om det handlar om spända axlar, trötta ryggar eller behovet av en längre behandling. I salongen finns även ett utbud av egenvårdsprodukter, som yogabolster och spikmattor.


Namnet Sjökanten är inspirerat av havet i Norge, där Eva-Lena har sina rötter. Känslan genomsyrar hela verksamheten och bidrar till en stillsam och trygg miljö.



 Bild 1: Eva-Lena Kristiansen, Sjökantens Massage Bild 2: Jon Åström Gröndahl, kommundirektör i Gällivare kommun och Eva-Lena Kristiansen, Sjökantens Massage Bild 4: Alexander Kult, vd på Gällivare Näringsliv AB
Bild 1: Eva-Lena Kristiansen, Sjökantens Massage Bild 2: Jon Åström Gröndahl, kommundirektör i Gällivare kommun och Eva-Lena Kristiansen, Sjökantens Massage Bild 4: Alexander Kult, vd på Gällivare Näringsliv AB

Vägen till det egna företaget var inte självklar. Eva-Lena har tidigare arbetat som bland annat tunnplåtsarbetare, chaufför, truckförare och mättekniker tills hon för sex år sedan, mitt under pandemin, tog steget att starta eget.


Eva-Lena beskriver en stolthet i att kunna bidra till att människor mår bättre och lämnar salongen med en lättare känsla i både kropp och sinne. Hon trivs som soloföretagare, men lyfter också värdet av nätverk och utbildningar med andra.


Hon är utbildad till friskvårdsmassör, massageterapeut, lymfmassör, reflexlogiutbildning hos Axelson samt kiropat och hot stone-utbildning.


Lymfmassage och behandlande massage mest populärt

Idag är behandlande massage och lymfmassage de mest populära och många börjar med rygg- och nackmassage. Hon erbjuder även klassisk massage, IR-värme, behandling med Cavital samt Hot stone, behandling med heta stenar. Grunden är dock densamma, att lyssna in varje kunds behov.

De flesta kunderna är lokala, men hon har även återkommande kunder från bland annat Östersund, Stockholm och Jokkmokk. Det vittnar om det förtroende hon byggt upp. Med en fin känsla för människor och deras behov är det kanske inte så konstigt att många väljer att komma tillbaka, både för behandlingen och värdskapet.


Läs mer om Sjökantens Massage

Adress: Lasarettsgatan 30 (fd Hellis Blommor)

Hitta till Sjökantens Massage: Se karta

Boka online: bokadirekt

 
 
Inlägg: Blog2_Post
bottom of page